Bilgi Edinin
kapat
3 Ay ÜCRETSİZ Cloud Sunucu Kodu CLOUD90 Hemen Üye Ol
top banner

Sıkça Sorulan Sorular

Sunucu (Server) Nedir? faq-arrow
Sunucu ve İstemci, bir ağın (network) temel bileşenleridir. Küçük bir yerel ağda olabileceği gibi, internet gibi geniş bir ağda da bulunabilir. İnternet ortamındaki hizmete ya da merkezi bir kaynağa istemciler tarafından gerçekleştirilmiş erişimleri yöneten ve onlara hizmet sağlayan bilgisayar ya da bilgisayar programlarına sunucu denilmektedir. Bir web sitesine girmek isteyen bilgisayar, cep telefonu veya tablet istemci olarak isimlendirilirken, web sitesindeki içerikleri ağda yayınlayan bilgisayar ise sunucu olarak tanımlanabilir.
Kiralık sunucu kimler için uygundur? faq-arrow
Kiralık sunucu, küçük işletmelerden, orta ölçekli firmalara, büyük fabrikalardan, kamu kurumlarına kadar yoğun bir skalada kullanılabilir. Kısaca dijital dünyada varolmak isteyen veya verilerini dijitale taşımak için tüm gerçek ve tüzel kişiler için kiralık sunucu bir seçenektir. Tabii ki, her proje veya ihtiyaca yönelik çözümler farklı olacağından, kiralık sunucu seçenekleri de farklılık gösterebilmektedir. Kiralık sunucular, veri merkezleri hizmetlerinde, dedicated (barındırma) ve co-location (bulundurma) olarak ikiye ayrılır.
Sunucu kiralarken nelere dikkat etmeliyim? faq-arrow
Projenizin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirlemek, kiralık sunucu işlemlerinizde önemli bir adımdır. İhtiyacınızdan fazlasına sahip kiralık sunucu kullanmanız halinde daha fazla ücret ödeyebilirsiniz ancak ihtiyacınızdan daha az donanıma sahip sunucular da projenizin verimliliğini, performansını düşürebilir. Eğer doğru sunucuyu seçme konusunda kararsız kaldıysanız, kurumsal satış ekibimiz size yardımcı olacaktır.
Sanallaştırma nedir ne işe yarar? faq-arrow
Sanallaştırma (Virtualization), sanal bir kaynak olarak sunucu, masaüstü, işletim sistemi, dosya, kaynak veya ağın oluşturulmasıdır. Sanallaştırma teknolojisinin en büyük faydası bilgisayarları bölümlememize yardımcı olması ve onları kolayca ölçeklendirebilme avantajı sunmasıdır. Ayrıca fiziksel sunucu kiralama hizmetlerine göre, sanal sunucular çok daha ekonomik bir seçenek olduğu gibi aynı zamanda daha efektif kullanım olanakları sunar.
Sanallaştırma zararlı mıdır? faq-arrow
Sanal işletim sistemlerinin tam anlamıyla çalışması için sanallaştırma teknolojisi gerekmektedir. Sisteme herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Aksine, yedekleme, klonlama gibi seçenekleri olduğundan hem daha efektif ve güvenli bir yöntem sunar, hem de daha az maliyetli hale gelir.
Sanallaştırma nasıl çalışır? faq-arrow
Tek bir sunucudan birden fazla kaynak oluşturarak ölçeklendirilebilmesini, iş yüklerinin geliştirilebilmesini sağlayabilmesi haricinde totalde daha az enerji harcanmasını, daha az sunucu kullanılmasını ayrıca bakım ihtiyacı ve altyapı maliyetlerinin de azaltılmasını sanallaştırma ile sağlayabilirsiniz.
Bulut Sunucu (Cloud Server) nedir? faq-arrow
Sanallaştırma teknolojisinden yararlanılarak işlemci, RAM, disk gibi kaynakların sanal ortamdan sağlandığı ve ihtiyaca uygun olacak şekilde kaynak kullanımlarının güncellenebildiği sanal sunucu sistemlerine bulut sunucu denilmektedir.
Sunucu yedekleme hizmeti sunuyor musunuz? faq-arrow
Evet, hem komple sunucu imajı hem de dosya bazlı geri dönme imkânı sunan ücretli yedekleme hizmetimizden, cloud sunucunuz için talep etmiş olduğunuz gün sayısında yararlanabilirsiniz. Verilerinizin güvenliği için sunucu yedekleme hizmetimizi kullanabilirsiniz.
Cloud sunucularınız hangi işletim sistemlerini destekliyor? faq-arrow
Sanallaştırma yapılan sunucularda, genel olarak x64 ve ve 32 bitlik Linux kernelli, Linux dağıtımları (Centos, Ubuntu, Debian, Fedora, Rocky Linux, AlmaLinux Os), Unix dağıtımları ( Freebsd, OpenBSD, MacOS) ve Microsoft Windows Sunucu ailesi ürünleri desteklenmektedir.
Cloud sunucu için kontrol panel sağlıyor musunuz? faq-arrow
Bulut sunucularımız üzerinde, ücretli ve ücretsiz sunulan tüm panelleri kullanabilirsiniz. PENDC tarafından, Linux işletim sistemleri üzerinde, Plesk, Cpanel, Directadmin ve Cyberpanel Ent panelleri lisansı ile beraber kullanabileceğiniz gibi, VestaCP, Cyberpanel, Hestia, Webmin gibi ücretsiz sunulan panelleri de kullanabilirsiniz. Microsoft Windows Server ailesi işletim sistemleri üzerinden ise Plesk ve MaestroPanel seçenekleri sunulmaktadır.
Cloud sunucu lokasyonunun önemi var mıdır? faq-arrow
Sanal sunucularda, diğer sunucu kiralama seçeneklerinde olduğu gibi, lokasyon kullanacağınız proje veya üzerinde bulunan servislere göre önem arz etmeketedir. Örneğin RDP servislerini kullanmak istiyorsanız, lokasyon çok önemli bir hale gelirken, mail servisi için ise ikinci planda tutulabilmektedir.
Cloud sunucuların kurulumu nasıl gerçekleşiyor? faq-arrow
PENDC altyapısı tam entegre otomasyon sistemidir. Talep ettiğiniz kurulumlar sistem tarafından otomatik olarak başlar, kurulum tamamlandığında giriş bilgileriniz ve IP bilginiz size mail olarak ulaşır.
Bulut Sunucu Hizmeti Kurumsal İhtiyaçlar İçin Uygun mu? faq-arrow
Kesinlikle. Bulut hizmeti, kurumsal bileşenleri içerisinde barındıran ve %100 yedeklilik amacıyla kurulmuş bir hizmettir. Yaklaşık olarak 500'den fazla işletme Cloud Sunucu hizmetimizden yararlanmaktadır. Ülkemiz içerisinde yer alan en kurumsal, en güçlü altyapılardan birine sahibiz.
Hangi Bulut Sunucu benim için yeterli olur? faq-arrow
Bu sorunun cevabının bulut sunucu içinde kullanacağınız uygulama ve sisteme göre verilmesi gerekir. Teknik ekibimiz sizin sisteminizi inceleyerek ihtiyacınız olan en optimum kaynakları tespit edebilir. Sunucu içinde ne kullanacağınızı ve nasıl kullanacağınızı belirtmeden buna karar vermek çok doğru olmaz. Ama teknik ekibimiz ücretsiz olarak sisteminizi inceleyip size detaylı rapor verecektir.
Üç aylık, altı aylık ve yıllık indirimli ödeme seçenekleriniz var mıdır? faq-arrow
Yıllık peşin alımlarda 2 ay ücretsiz kullanım hakkınız var.
Bulut sunucuda nasıl ek kaynak satın alabilirim? faq-arrow
Yönetim panelimizden ek kaynak talebi yapabilirsiniz, teknik ekibimiz konuyu inceleyip size hızlı geri dönüş yapacaklardır. Genelde kaynak yükseltme işlemleri maksimum 1 saat içinde tamamlanır.
Özel konfigürasyon gerektiren bir web uygulamam ya da uygulamam var. Bulut sunucuda uygulamamı çalıştırabilirmiyim? faq-arrow
Evet sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Eğer uygulamanız normal sunucuda çalışıyorsa sorunsuz bir şekilde bulut sunucuda da çalışacaktır. İstediğiniz konfigürasyonu ve uygulamayı teknik ekibe bilgi verirseniz, kurulum öncesinde kontrol edip altyapınızda ona göre ayarlama yapacaklardır.
IPV6 Desteğiniz bulunuyor mu? faq-arrow
Evet IPV6 desteğimiz bulunuyor. Teknik ekibimize kurulum öncesinde bilgi verirseniz gerekli ayarlamaları yapacaklardır.
Bulut sunucu yönetimi size mi ait? faq-arrow
Cloud sunucunuzun yönetimi tamamen size ait olacaktır. SSH veya RDP ana yönetici bilgileri dahil olmak üzere size komple teslim edilecektir.
Sunucu yönetimi ile ilgili hiç bir şey bilmiyorum ve bulut sunucumu sizin yönetmenizi istiyorum. faq-arrow
Sunucunuzu dilerseniz biz de yönetebiliriz ve size aylık kullanım raporları sunabiliriz. Fakat bu yönetim hangi aşamaya kadar olacak bunun karşılıklı belirlenmesi gerekiyor. Kısa bir toplantı yaparak bunu netleştirebilir ve size bir fiyat teklifi verebiliriz. Aylık destek paketlerimizden faydalanabilirsiniz.
Dedicated server nedir? faq-arrow
Bütün sunucu kaynaklarının sadece tek bir kullanıcıya tahsis edildiği, paylaşımsız fiziksel sunucu kiralama hizmeti Dedicated server olarak adlandırılmaktadır. Fiziksel sunucu servislerinde, bütün donanımlar, başka sunucu servisleri ile kaynak paylaşımında bulunmadan, herhangi bir şekilde sanallaştırma işlemi yapmadan, özel olarak tahsis edilmektedir.
Fiziksel sunucu kurulumu nasıl yapılır? faq-arrow
Dedicated server satın almanızın ardından, teknik ekibimiz tarafından ücretsiz bir şekilde sunucunuzun kurulumu yapılır ve size teslim edilir. Sipariş aşamasında belirtmiş olduğunuz config'lere uygun olacak şekilde hazırlanan fiziksel sunucunuzun kurulumu, tüm güncellemeleri de yapılarak %100 hazır bir biçimde teslim edilir. Kurulum işlemi tamamlandığında kullanıcı hesabınıza tanımlı e-posta adresinize bir bilgilendirme maili atılır ve bu mailin içerisinde sunucu bilgileriniz yer almaktadır.
Sunucularınız hangi işletim sisteminlerini destekliyor? faq-arrow
İhtiyacınıza en uygun işletim sistemini seçerek sunucunuzu dilediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz çünkü Dedicated sunucu çözümlerimiz Linux, Windows ve VMware işletim sistemlerinin farklı sürümlerini desteklemektedir.
Sunucumun özelliklerini nereden öğrenebilirim? faq-arrow
Kullanıcı panelinize girdiğinizde Fiziksel sunucularım başlığı altından tüm sunucularınızı görüntüleyebilir ve detaylarına ulaşabilirsiniz
Yedekleme hizmeti veriyor musunuz? faq-arrow
Evet yedekleme hizmeti sunuyoruz, Talep ettiğiniz alan kapasitesini belirterek yönetim panelinden yedekleme hizmeti satın alabilirsiniz. Dilerseniz Türkiye'nin 4 farklı noktasındaki yedekleme noktalarımızdan birini de seçebilirsiniz.
Sunucu trafik/bandwidth raporlarımı nasıl öğrenebilirim? faq-arrow
Yönetim panelinizde MRTG raporlarınızdan sunucu bazlı kullanımlarını detaylı alabilirsiniz.
Dedicated sunucular için uptime garantisi var mıdır? faq-arrow
Tüm sunucu altyapılarımız için uptime garantimiz %99.9'dur. Bu garantimiz sanal sunucu dedicated, co-location hepsini kapsamaktadır.
Dedicated Server Kiralama Nedir? faq-arrow
Dedicated Server Kiralama, performansı yüksek bir fiziksel sunucunun, aylık ya da yıllık periyotlar ile birlikte tüm kaynakların özel olarak tahsis edildiği bir fiziksel sunucu kiralama hizmetidir. Bütün kaynaklar kişiye özel olarak tahsis edildiğinden dilediğiniz biçimde işletim sistemi kurabilirsiniz. Ek olarak istediğiniz uygulamayı da hızlı bir biçimde barındırabilirsiniz.
Dedicated Server Kurulumu ücretli mi? faq-arrow
Dedicated Server kurulumunu ücretsiz olarak gerçekleştirmekteyiz.
Dedicated Server (Fiziksel Sunucular) nerede barındırılıyor? faq-arrow
PenDC Bursa ana merkez olmak üzere, Bulgaristan ve Almanya'da kendisine ait yerleri vardır, Ayrıca Türkiye içinde de Erzurum, Sivas, Sinop ve Mersin'de ek lokasyonları vardır. Bu lokasyonlardan birini seçebilirsiniz.
Toplam internet omurga kapasiteniz nedir? faq-arrow
Mevcut çıkış hattımız 115 Gbp'dir. 3 operatör + yurt dışı operatör bağlantımız vardır.
Sunucuların port hızları hakkında bilgi verebilir misiniz? faq-arrow
Tüm sunucularımızda 100Mb, 1 Gbp ve 10Gbp portlar bulunmaktadır. (Bazı modellerde değişiklik gösterebilir). Sipariş verirken ihtiyacınızı teknik ekibe bilgi verirseniz gerekli ayarlamaları yapacaklardır.
Sunucuda herhangi bir parça bozulursa uygulamanız nasıl oluyor? faq-arrow
Tüm cihazların yedek parçaları elimizde mevcuttur. Çok hızlı bir şekilde değişiklik yapılabilir. Sorun çözülmez ise size mutlaka muadil bir ürün tanımlanacaktır.
Kiralık sunucuda istediğim yazılımı kurabilir miyim? faq-arrow
Sunucunun yönetimi tamamen size aittir. Türkiye Cumhuriyet'i yasaları çerçevesinde, zararlı veya sözleşmemize aykırı olmayan her türlü yazılımı istediğiniz biçimde kurabilirsiniz.
Trafik kullanımlarında herhangi bir limit/kota bulunuyor mu? faq-arrow
Tek limitimiz satın aldığınız hat kapasitesidir. Hat kapasitesini aşmadığınız sürece bir limite takılmazsınız.
Dedicated server kiralama hizmetlerinde herhangi bir zorunlu süre taahhüdü bulunuyor mu? faq-arrow
Zorunlu taahhütümüz yoktur, istediğiniz zaman hizmeti sonlandırabilirsiniz.
Kabin Kiralama Nedir? faq-arrow
Kabin kiralama, birden fazla sunucu barındırmayı ve barındırma ihtiyacını da yüksek enerji ve alan tasarrufu ile ekonomik olarak kabinet ile karşılamayı sağlayan hizmettir. Size özel olarak ayrılmış kabine, sizin izniniz haricinde hiçbir müdahale yapılmamaktadır.
Yedekleme hizmeti veriyor musunuz? faq-arrow
Evet yedekleme hizmeti sunuyoruz, talep ettiğiniz alan kapasitesini belirterek yönetim panelinden yedekleme hizmeti satın alabilirsiniz. Dilerseniz Türkiye'nin 4 farklı noktasındaki yedekleme noktalarımızdan birini de seçebilirsiniz.
Ayrılmış alan hizmeti nedir? faq-arrow
Datacenter alanı içerisinde kendi fiziksel yerleşimini ve network altyapısını kurma ihtiyacı duyanların, özel veri merkezi gereksinimlerini karşılayabilmek amacıyla sunulan hizmete ayrılmış alan hizmeti denilmektedir. Giriş kapılarının ayrı olduğu, tel bir kafes ile ayrılan bu alanlardaki fiziksel düzenleme ve teçhizat talep edildiği şekilde düzenlenebilir. Enerji kesintisizdir ve internet erişimi gibi büyük ilk yatırım maliyetlerininin yapılmasına da gerek kalmadan özel ve güvenli bir veri merkezi alanı oluşturulabilmektedir.
Ayrılmış alan hizmeti avantajları nedir? faq-arrow
-Kesintisiz enerjinin sağlanması, soğutma sistemi gibi yatırımların yapılmasına gerek kalmaz.
-Datacenter, totaldeki internet trafik kapasitesinin büyük olması sebebi ile internet erişiminde birim fiyatın düşük olmasını sağlar.
-Gereksinimlere uygun olarak tasarlanan alanda, maksimum alan minimum maliyet ile elde edilir.
-Sunucular, yakınında uydu sistemi gibi her çeşit donanım fiziksel kısıtlamalar olmadan barındırılabilir.
-Kullanılan enerji üzerinden ücretlendirilme yapılması, cihaz başına ücretlendirilme yapılmasına kıyasla daha avantajlıdır.
-Alanın giriş çıkışları kontrol edilerek alanın fiziksel koruması sağlanmış olur.
Sunucu yedekleme hizmeti nedir, ne işe yarar? faq-arrow
Yedek alma hizmeti, sizin karar verdiğiniz periyotlarda verilerinizin imaj yedeği veya dosya tabanlı yedek olacak şekilde tarafımızdan alınmasıdır.
Veri yedekleme türleri nelerdir? faq-arrow
Tam yedekleme (Full Backup): Tam yedekleme, seçilen bütün verinin olduğu gibi yedeklenmesidir. Bütün veriler olduğu gibi yedeklendiğinden bu yöntem en güveniliir yöntemdir. Bu sebeple oldukça vakit almaktadır. Yapılacak herhangi bir çalışmada veya risk teşkil eden durumlarda bu yöntem kullanılmaktadır. Artımlı Yedekleme (Incremental Backup): Artımlı yedekleme yönteminde, yapılan son yedekleme işleminin ardından değişen veriler yedeklenir. Artımlı yedekleme yöntemi, fark yedekleme yöntemine benzemektedir ancak önemli farklılıklara da sahiptir. Bu yöntemin amacı, verinin yedeklenme işleminin daha kısa sürmesi ve verinin yedeklendiği alanda fazladan yer kazanmaktır.
FKM hizmeti nedir? faq-arrow
Felaket Kurtarma Merkez; bir kurumun hizmetlerinde yaşanan olağandışı bir durumun akabinde ortaya çıkan hizmet kesintisinde, sistemlerin çeşitli lokasyonlarda yer alan yedek sistem altyapısı üzerinden yeniden hizmete devam etmesi amacıyla kurulan sistem ve veri merkezidir.
Felaket Kurtarma Merkezi neden önemlidir? faq-arrow
Felaket Kurtarma Merkezi'nin Sunduğu Çözüm Önerilerinin Avantajları;
-İşin devamlılığı sağlanır.
-Veri kaybının yaratabileceği risklerin önüne geçilir.
-Felaket anında işletmenizin, bu felaketten görebileceği zararları önleyebildiği için işletmenizin sürekliliği sağlanır.
-Sistemlerin aktif bir şekilde çalışabilir kalmasını sağladığı için maliyetler azalır ve rekabet anlamında avantaja geçilir.
-İstekler doğrultusunda, istenilen bilgiye istenilen her an erişim sağlanabilir.
Lisans kiralama nedir? faq-arrow
Günümüzde büyük, küçük fark etmeksizin birçok kurumsal firma ve işletme tarafından tercih edilen Lisans Kiralama hizmeti, hizmet dahilinde ihtiyacınız olan ve kullanacağınız yazılım ne olursa olsun, satın alma bedeline katlanmak zorunda olmadan, kiralama seçeneği ile daha ekonomik maliyetlerle yazılımları kullanabilme olanağı sumaktadır. Lisans Kiralama hizmeti, Microsoft SPLA Lisans Kiralama modeli olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca bu hizmette başlangıç maliyeti ödemeden yazılımları istediğiniz süre zarfı boyunca kullanabilir ve dilediğiniz zamanda da lisans sözleşmenizi bitirebilirsiniz.
Lisans kiralamanın avanttajları nelerdir? faq-arrow
Büyük bütçeli yazılım maliyetleri yerine aylık olarak yapılan daha küçük ödemeler ile dilişime aktarılacak miktarları azaltabilirsiniz. Lisans kiralama hizmetinin avantajları şu şekildedir: Maliyet bakımından avantaj sağlar; büyük bütçeli yazılım maliyetleri yerine aylık ödemeler ile daha az maliyet kullanarak lisansları kiralayabilirsiniz ayrıca dilediğiniz zamanda da sözleşmenizi bitirebilirsiniz. Çeşitlilik sağlar; dilediğiniz her türlü Microsoft yazılımını kiralama imkanı sunar. Vergiden avantaj sağlar; aylık olarak yaptığınız ödemeleri gider olarak gösterebilir ve vergi avantajı kazanabilirsiniz. Güncellik sağlar; ek bir ödeme yapmadan kullandığınız yazılımın, yeni çıkan versiyonuna geçebilirsiniz böylelikle de devamlı güncel yazılımlara sahip olabilirsiniz.
go-top Başa Dön